Şebnem Ferah
Perdeler Albümü Üzerine

Perdeler Albümü Üzerine


Şebnem Ferah'ın 21/10/2001 tarihinde Perdeler albümüyle ilgili olarak Tümay Yazıcı ile yaptığı ve Radikal gazetesinde yayımlanan bir röportajı:

Tümay Yazıcı: İkinci albümün 'Artık Kısa Cümleler Kuruyorum'u çıkardın. İki tane klip çektin. Sonra da ortadan kayboldun...

Şebnem Ferah: İkinci albüm çıktıktan kısa bir süre sonra Marmara depremi oldu. Babamı kaybettim depremde. O olaydan sonra hiçbir şeyle ilgilenecek gücüm yoktu. İçimden gelmeden bir şey yapmak da istemiyordum. Zaten ikinci klibi de çok sonra çektik. Yazık olmasın bari albüme diye.

Tümay Yazıcı: O dönemde yaşadıkların son albümüne nasıl yansıdı?

Şebnem Ferah: İlk albümümde kızgın, vazgeçtim gibi bir tavrım vardı. Ama bakıyorsun öyle bir lüksün yok. Öfkeyle zaman kaybetmek yerine olan biteni anlayıp bir çözüm bulmak ve
acıları da hayatında bir yere koyman gerekiyor. Kendimi daha iyi tanıdığım, daha iyi anlatabildiğim bir albüm oldu 'Perdeler'.

Tümay Yazıcı: 'Kadın'dan 'Perdeler'e kadar geçirdiğin müzikal süreci nasıl değerlendiriyorsun?

Şebnem Ferah: Hep rock müzik dinlemem ve çalmam müzikal tavrımda çok hâkim. Bazı şarkıcılar vardır her albümde hem görsel hem de işitsel olarak yeniler kendini. Bunu kendime yakın hissetmiyorum. Çünkü üstümde müzikal anlamda dominant olarak bir oturmuşluk var. Neticede gelişmek, değişmek istiyorsam bunu da, bir önceki albümlerimde olmayan türde şarkılar yaparak, başka türde melodiler kullanarak, düzenleme anlamında başka formatlar kullanarak yapmaya gayret ediyorum.

Tümay Yazıcı: Albümde 'Perdeler'in iki versiyonu var. Bunlardan birini Finlandiya'da Apocalyptica ile birlikte kaydettin.

Şebnem Ferah:Apocalytica benim için süper bir deneyimdi. Finlandiya'da insanlar çat pat İngilizce konuşuyor. Tek ortak nokta müzikti. İşlerini büyük bir titizlikle yapıyorlar. İşinde titiz olmanın ne kadar önemli olduğunu gördüm. Çok güzel çalıyorlardı. Türkiye'den o gruba bir demo albüm gidiyor.
İçinden bir şarkı beğeniyorlar ve 'Biz bunu çalacağız' diyorlar. Böyle şeyler hakikaten hoş bir güven duygusu da veriyor.

Tümay Yazıcı:Albümdeki tüm söz ve müzikler sana ait. Aynı zamanda prodüktör koltuğunda da sen oturuyorsun.

Şebnem Ferah:Benim için prodüktörlük çok yeni bir şey değil. Zaten şarkının etrafında az çok nasıl bir müziğin barınması gerektiğini kafamda tasarlıyorum. Albümdeki ekiple de uzun yıllar birlikte çalıştığım için aramızda bir iletişim var. Bir albüm yaparken en çok kendim de bir şeyler öğrenmeye gayret ediyorum. Yeni tecrübeler, yeni aletler...
İşin o tarafının dışında olmayı zaten sevmiyorum. İşe hâkim olmak istiyorum. Öyle düşününce benim için hakikaten süper bir tecrübe oldu. Normalde prodüktör der 'Bu şarkı böyle olmadı. Bir daha' diye. Ama bunda, kendi yaptığını kendin eleştiriyorsun ve bu da bana daha objektif olmayı öğretti.

Tümay Yazıcı: 'Perdeler'de yer alan aşk şarkılarında bile, cümlelerin nesnesi sevgili değil yine hayatın kendisi.

Şebnem Ferah: Hayatla senin aranda bir 'didişme' söz konusu.
Hayatta her zaman kazanmak, zamanın hep senden yana çalışması gibi bir şey yok. Beklenmedik şeyler hep var. Herkes acısını, mutluluğunu yaşıyor. Ben bunların hayatıma, hayata bakış açıma olumlu katkıları olması için çabaladım. Bildiğim, tahmin edebildiğim şeylerden korkmuyorum. Tam tersi geçerli benim için. Neticede hayatı daha cesur karşılamayı öğrendim.