Şebnem Ferah
Biyografi

Şebnem Ferah, Türk Rock Müziği'ne yön veren en güçlü kadın vokalidir dersek yine de az söylemiş oluruz. Şebnem Ferah, 12 Nisan 1972 yılında Yalova'da doğdu. Şebnem Ferah'ın müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. İlkokulda enstrüman ve solfej dersleri almaya başlayan Şebnem'in ailesi de, onu müziğe teşvik etti. 5 yaşına geldiğinde en büyük hayali keman dersleri almak olan Şebnem'e uygun bir öğretmen bulamadıklarından babası ona küçük bir keyboard aldı ve Şebnem de duyduğu her melodiyi çalmaya çalışarak kendi kendini eğitmeye başladı. İlkokul dönemlerinde ise Yalova'da ne kadar müzikal etkinlik ve kurs varsa hemen hepsine katıldı. Liseyi Bursa Gemlik'te "Özel Namık Sözeri Lisesinde" yatılı bir öğrenci olarak okuyan Şebnem Ferah, burada müzikle daha fazla haşır neşir oldu.

Biyografi

Şebnem'in okul orkestralarında başlayan bu serüveni daha sonra küçük topluluklarla devam etti. Lise yıllarında Pegasus adlı grubuyla beraber çalışan ama kafasında bir kız grubu hayali olan Şebnem, 80'lerin ortasında Bursa'da açılan bir stüdyo sayesinde Sedat abisiyle tanışarak bu hayalini 1988 yılında kurduğu "Volvox" grubuyla gerçekleştirmiştir.

Biyografi

Müzik uğruna ODTÜ Ekonomi Bölümünü 2. sınıftan terk edip İstanbul'a gelerek "İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili Ve Edebiyatı" bölümüne kaydolan Şebnem Ferah, 1994'te Volvox'un dağılmasıyla çalışmalarına tek başına devam etti.