Şebnem Ferah
Kariyeri

Volvox'un dağılmasından sonra müzik hayatına tek başına devam etme kararı alan Şebnem Ferah'ın solo kariyeri, 1996'ın Kasım ayında çıkan ilk albümü Kadın'la başladı. Şebnem Ferah bu albümüyle kalıcı olacağını da gösteriyordu. İlk videosunu "Vazgeçtim Dünyadan" adlı parçasına çeken Şebnem, Rock Müzik piyasasını yeni bir döneme soktu. Çıkışıyla büyük bir sansasyon yarattı. Gerek kaset satışları gerekse video klibiyle uzun süre listelerde bir numara olarak boy gösterdi. Daha sonraları "Yağmurlar", "Bu Aşk Fazla Sana" ve "Fırtına" adlı şarkılarına klip çekti. İlk konserini "04 Nisan 1997" de "Ege Üniversitesi" nde verdi ve büyük bir kalabalığa unutulmayacak dakikalar yaşattı. İzmir'deki konserin ardından Türkiye'nin çeşitli yerlerinde konserlerine devam etti ve bu konserlerin yanı sıra düzenli bar programları da yaptı.

Kariyeri

Şebnem Ferah, çok büyük acılar da yaşadı. 1998 yılında Ablası Aycan Ferah`ı yitirdi. Üzüntülü bir dönemin ardından 24 Haziran 1999'da ikinci albümünün ilk klibi "Bugün" müzik kanallarında boy göstermeye başladı ve tarih 30 Haziran 1999'u gösterdiği zaman Artık Kısa Cümleler Kuruyorum adlı ikinci albümünü çıkardı.

Kariyeri

İlk albümünde olduğu gibi ikinci albümünde de İskender Paydaş ve Pentagram ekibiyle çalışan Şebnem Ferah, klasikleşecek şarkılara imza atmaya devam edeceğini gösteriyordu. Albümün ikinci videosu "Artık Kısa Cümleler Kuruyorum" şarkısına geldi, klibin yönetmenliğini Hakan Yonat yaptı. İkinci albümün ardından yine araya uzun bir stüdyo dönemi girdi.

Acılar Şebnem Ferah'ın peşini bırakmıyordu. 1999 depreminde Babası Ali Ferah`ı yitirdi. Acılarını hafifletmek ve yeni şarkılar üretmek için müziğe daha da sıkı sarılan Şebnem Ferah 03 Ekim 2001'de "Perdeler" adlı üçüncü albümünü yayınlandı. Bu albümde Şebnem, İskender Paydaş ve Pentagram üyeleriyle değil de sahnede birlikte çaldığı müzisyenlerle çalışmıştı. Bu albümde Perdeler şarkısını Apocalyptica ile yorumlayarak bir ilke imza attı. Albümden ilk video, albümle aynı adı taşıyan "Perdeler" şarkısına çekildi. Bu klipten kısa bir süre sonra "Sigara" şarkısına da, video çekildi.

Kariyeri

2003 yılının Mayıs ayında yeni albümünün ilk videosu "Ben Şarkımı Söylerken" müzik kanallarında dönmeye başladı.

Kariyeri

Bu şarkı "Kelimeler Yetse" adlı albümdeki yeni şarkısıydı. Aynı albümden "Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler" ve "Mayın Tarlası"na da klip çekti ve bir çok şehirde konserler verdi.

Kariyeri

Temmuz 2005'te Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde 5. albümü “Can Kırıkları”nı yayınlayarak yeniden piyasaya damgasını vuran Şebnem Ferah, ilk klibini de albümle aynı ismi taşıyan şarkısı “Can Kırıkları” şarkısına çekti. Son albümlerine oranla sert sounduyla dikkat çeken albümünün, 29 Temmuz 2005 günü Parkorman’da gerçekleşen gala konseriyle yeniden dinleyicilerine kavuşan Şebnem’in yeni albüm konserleri de bu sayede başlamış oldu. Çok geçmeden “Çakıl Taşları”na ikinci video klip geldi.

Kariyeri

Kariyeri


Yapmış olduğu albümler dışında Şebnem Ferah’ı pek çok farklı çalışmada da görebiliriz. Kimi sanatçı ve gruplara yaptığı geri vokalleri ve düetleriyle pek çok değişik çalışmaya imzasını atmıştır. Bunların yanı sıra birçok film ve reklam müziği'ni de seslendirmiştir. Aynı zamanda diğer sanatçılarla beraber yardım konserleri vermek gibi faaliyetlerde de bulunmuştur.


Kariyeri


2005'ten bu yana sadece sahne performanslarıyla karşımıza çıkan Şebnem Ferah, en son Koç Fest kapsamında çıktığı Türkiye turnesinde, hayranlarına yeni albümünün müjdesini verdi. Stüdyo çalışmalarının devam etmekte olduğunu söyledi.